Mohammadreza Soleimani 17 روز پیش verl
بازدید 61 بدون دیدگاه

انواع پیاده سازی Veeam Backup

انواع پیاده سازی Veeam Backup، یکی از مزایای Veeam Backup به عنوان سیستم تهیه پشتیبان در سازمان، سازگاری آن با محیط های مختلف مجازی با انواع پیچیدگی ها می باشد. این نکته حائز اهمیت است که پیش از نصب Veeam Backup با سناریو های متداول پیاده سازی و استقرار آن آشنا باشیم. در این مقاله قصد داریم به انواع پیاده سازی و استقرار Veeam Backup بپردازیم.

 

انواع پیاده سازی Veeam Backup

فهرست مطالب

 1. پیاده سازی ساده (Simple)
 2. پیاده سازی پیشرفته
 3. پیاده سازی توزیع شده

 

 

پیاده سازی ساده (Simple)

در این روش از استقرار و پیاده سازی Veeam Backup می توان در محیط های مجازی با سایز کوچک استفاده نمود. همچنین پیاده سازی Simple جهت تست و ارزیابی نرم افزار و همچنین در محیط های لابراتوار نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در این مدل از استقرار Veeam Backup and Replication و تمامی سرویس های لازم جهت انجام Task های نرم افزار بر روی یک ماشین مبتنی بر ویندوز نصب می گردد. نقش های این ماشین عبارتند از:

 • Backup Server که وظیفه هماهنگی همه Job ها، کنترل زمان بندی آن ها و سایر فعالیت های مربوطه را بر عهده دارد.
 • Backup Proxy پیش فرض که وظیفه پردازش Job را مدیریت نموده و ترافیک Backup را انتقال می‌دهد.
 • Backup Repository پیش فرض که فایل‌ های پشتیبان در آن ذخیره می‌شوند. در حین نصب، Veeam Backup & Replication فضای ذخیره سازی (Volume) دستگاهی که محصول روی آن نصب می گردد مورد بررسی قرار می گیرد و Volume با بیشترین مقدار فضای خالی دیسک شناسایی می گردد. در نهایت در فضای ذخیره سازی (Volume) Veeam Backup & Replication پوشه Backup را ایجاد نموده و به عنوان backup repository پیش فرض استفاده می نماید.
 • Mount server که جهت بازیابی فایل های سیستم عامل ماشین مجازی guest مورد نیاز است.
 • Guest interaction proxy که در فرایند Application-aware Processing ایفای نقش می نماید.

یکی از معایب پیاده سازی ساده (Simple) تمامی وظایف (Tasks) در یک سرور واحد انجام می گیرد و در شرکت ها و سازمان هایی با وسعت بیشتر ظرفیت یک Backup Server مستقل کافی نخواهد بود. جهت رفع این مشکل و تسهیم بار در زیر ساخت Backup می بایست پیاده سازی پیشرفته (Advanced) را در دستور کار قرار دهیم.

 

پیاده سازی پیشرفته (Advanced)

در محیط های مجازی با وسعت بالا و Job های پشتیبان با تعداد بالا، بار زیادی بر روی Backup Server تحمیل می گردد. در چنین شرایطی پیشنهاد می شود تا از استقرار پیشرفته Veeam Backup & Replication در زیرساخت خود استفاده نماییم. در این سناریو بار کاری Backup به مولفه های اختصاصی زیرساخت پشتیبان ارسال می شود.

 • Backup Server: در چنین سناریویی Backup Server به عنوان مدیر برای استقرار و نگهداری اجزای زیرساخت Backup عمل می نماید. Backup Sever مسئول تنظیمات و مرکز کنترل زیر ساخت Backup می باشد. در این حالت Backup Proxy ها نیز به صورت مجزا استقرار می باند و مانند روش Simple به صورت پیش فرض بر روی Backup Server قرار نخواهند داشت.
 • Backup Repository: محل ذخیره سازی فایل های پشتیبان که در این سناریو به صورت مجزا و خارج از Backup Server پیاده سازی می شود.
 • Mount server که جهت بازیابی فایل های سیستم عامل ماشین مجازی guest مورد نیاز است.

در محیط های مجازی با چندین پروکسی، Veeam Backup & Replication به صورت پویا ترافیک پشتیبان را بین این پروکسی ها توزیع می نماید. این قابلیت وجود دارد که یک Job می تواند به طور صریح به یک پروکسی خاص نگاشت شود. از طرف دیگر، می‌توانید انتخاب مناسب‌ترین پروکسی را به Veeam Backup & Replication واگذار نمایید. در این حالت، Veeam Backup & Replication تنظیمات پروکسی های موجود را بررسی نموده و مناسب ترین مورد را برای Job مورد نظر انتخاب می نماید. Proxy Server مورد استفاده باید به میزبان مبدا و مقصد و همچنین به Backup Repository که فایل ها در آن ذخیره می شوند، دسترسی داشته باشد. فرآیند نصب در این روش کاملا خودکار است که استقرار و نگهداری زیر ساخت Backup را در محیط مجازی ساده می نماید. سناریوی پیاده سازی پیشرفته گزینه مناسبی جهت پشتیبان گیری برای حالت Offsite می باشد. هنگامی که یک Job شروع می شود، Backup Proxy در هر دو طرف یک اتصال پایدار برقرار می نماید ، بنابراین این معماری امکان انتقال کارآمد داده ها را از طریق یک اتصال شبکه با سرعت پایین یا WAN فراهم می نماید.

 

پیاده سازی توزیع شده (Distributed)

روش پیاده سازی و استقرار توزیع شده (Distributed)، روش پیشنهادی برای سناریو هایی با پراکندگی جغرافیایی وسیع می باشد. در این سناریو چندین سرور Veeam Backup & Replication در مکان های جغرافیایی مجزا (به عنوان مثال چندین شهر) مستقر می باشند. این سرور های مجزا تحت Veeam Backup Enterprise Manager با یکدیگر متحد خواهند شد. این مولفه اختیاری خواهد بود که مدیریت متمرکز برای این سرور ها به واسطه رابط تحت وب فراهم می آورد. Veeam Backup Enterprise Manager داده های Backup Server ها را جمع آوری نموده و امکان تهیه پشتیبان از هر نقطه از زیر ساخت Backup را از طریق یک کنسول تحت وب فراهم می آورد. همچنین این مدیریت متمرکز یک ایزار قدرتمند گزارش دهی را در اختیار قرار خواهد داد. به عنوان مثال گزارش تمامی Job هایی که در 24 ساعت گذشته انجام شده است.

با بهره گیری از نقش ‌های امنیتی انعطاف‌پذیر، ادمین های شبکه می‌ توانند دسترسی لازم جهت بازیابی فایل یا بازیابی VM را به پرسنل مجاز در سازمان واگذار نمایند. به عنوان مثال، به مدیران پایگاه داده این اجازه داده شود تا ماشین ‌های مجازی Oracle یا Microsoft SQL Server را بازیابی نمایند. چنانچه از Veeam Backup Enterprise Manager در زیرساخت پشتیبان خود استفاده می نمایید، نیازی به اعمال لایسنس ها بر روی هر سرور Backup به صورت مجزا نمی باشد. در عوض، می‌توان با نصب یک لایسنس بر روی سرور Veeam Backup Enterprise Manager ، آن را روی همه سرور ها در زیرساخت Backup اعمال نمود. این رویکرد ردیابی استفاده از لایسنس و به روز رسانی آن را در چندین سرور Backup ساده می نماید.

علاوه بر این، با نصب با Veeam Backup Enterprise Manager ادمین های VMware  می توانند از افزونه Veeam برای vSphere Web Client بهره مند گردند. همچنین آن ها می توانند اطلاعات تکمیلی در مورد فضای ذخیره سازی استفاده شده و در دسترس و آمار مربوط به ماشین های مجازی پردازش شده را تجزیه و تحلیل نمو.ده و تعداد Job های انجام شده با موفقیت ، هشدار، و خطا بررسی نمایند. علاوه بر این ماشین های مجازی محافظت نشده را به راحتی شناسایی و برنامه ریزی دقیقی جهت ظرفیت ذخیره ساز ها انجام دهند،  و همه ایم موارد به صورت مستقیم در محیط vSphere انجام پذیرد.

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه