Mohammadreza Soleimani 46 روز پیش verl
بازدید 126 بدون دیدگاه

نرم افزار Veeam Backup چیست معرفی و قابلیت ها

نرم افزار Veeam Backup چیست معرفی و قابلیت ها، در این مقاله قصد داریم به معرفی نرم افزار Veeam Backup و قابلیت های آن در شبکه بپردازیم.

 

نرم افزار Veeam Backup چیست معرفی و قابلیت ها

فهرست مطالب

 1. Veeam Backup چیست
 2.  پشتیبان گیری و تکرار پذیری
 3. شتیبان گیری مایکروسافت 365
 4. پشتیبان گیری Salesforce
 5. پشتیبان گیری Kubernetes
 6. پشتیبان گیری از پلتفرم های ابری
 7. Enterprise Manager

 

 

Veeam Backup چیست

Veeam Backup یک راهکار محافظت از داده ها و پشتیبان گیری است که توسط شرکت نرم افزاری Veeam ، شرکتی متخصص در محصولات پشتیبان گیری (Backup)، بازیابی و مدیریت داده ها در محیط های مجازی، فیزیکی و ابری توسعه یافته است. همچنین Veeam راه حل های پشتیبان اختصاصی برای Microsoft 365، Kubernetes و پلتفرم های ابری محبوب ارائه می نماید.

 

راه حل های پشتیبان گیری Veeam

راه حل های اصلی پشتیبان گیری ارائه شده توسط نرم افزار Veeam شامل موارد زیر می گردد:

پشتیبان گیری و تکرار پذیری (Backup & Replication)
این قابلیت طیف وسیعی از ویژگی‌ های طراحی شده برای اطمینان از در دسترس بودن داده‌ ها را فراهم می نماید که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پشتیبان گیری (Backup): این برنامه پشتیبان‌گیری در سطح Image از بارهای کاری مجازی، فیزیکی و مبتنی بر ابر ایجاد نموده و همه داده‌ها را در یک حالت ثابت ثبت می نماید، که جهت بازیابی سریع مورد استفاده قرار می گیرد.
 • تکرار (Replication): کاربران را قادر می‌سازد تا نسخه‌هایی از ماشین ‌های مجازی حیاتی را ایجاد و نگهداری نموده، و در صورت بروز فاجعه یا اختلالات دیگر، امکان خطا پذیری (Failover) سریع را فراهم می نماید.
 • بازیابی (Recovery): نرم افزار Veeam گزینه های بازیابی مختلفی مانند بازیابی کامل VM، بازیابی فوری VM، بازیابی در سطح فایل و بازیابی آیتم های اپلیکیشن را ارائه می نماید و به کاربران این امکان را می دهد تا بر اساس نیازهای خود و سناریوی خاص، مناسب ترین گزینه را انتخاب نمایند.
 • نسخه‌ های پشتیبان: این ویژگی به کاربران امکان می‌دهد چندین نسخه از نسخه‌ های پشتیبان را در مکان ‌های مختلف ایجاد و ذخیره نمایند که در نهایت افزایش حداکثری حفاظت از داده ها و اطمینان از رعایت سیاست‌ های حفظ داده‌ها را امکان پذیر می سازد.

 

پشتیبان گیری مایکروسافت 365
یک راه حل حفاظت از داده است که به طور خاص جهت ایمن سازی داده های مبتنی بر ابر در برنامه های مایکروسافت 365، از جمله Exchange Online، SharePoint Online، OneDrive for Business و Microsoft Teams طراحی شده است. این قابلیت سازمان ‌ها را قادر می‌سازد تا از داده‌ های Microsoft 365 خود در زیر ساخت داخلی یا فضای ذخیره ‌سازی مبتنی بر ابر پشتیبان‌گیری نموده و از در دسترس بودن داده‌ ها و مطابقت با الزامات نظارتی و حفظ داده ‌های سازمان اطمینان حاصل نمایند. این قابلیت جهت Microsoft 365 گزینه های بازیابی مختلفی را نیز را ارائه می دهد و به کاربران امکان می دهد فرایند بازیابی در سطح فایل و یا کل یک سایت در صورت نیاز انجام گیرد. با استفاده از این راه‌حل، کسب‌ و کارها می‌توانند از داده‌ های ابری خود در برابر حذف ‌های تصادفی، تهدید های امنیتی و شکاف‌ های موجود در سیاست های نگه داری محافظت نموده و در عین حال کنترل جامعی بر پشتیبان‌گیری خود داشته باشند.

 

پشتیبان گیری Salesforce
یک راه حل حفاظت از داده است که به طور خاص جهت ایمن سازی داده ها در Salesforce، یکی از پلت فرم های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) پیشرو در جهان طراحی شده است. برخی از مزایای این قابلیت عبارتند از:

 • تسلط و کنترل کامل: این قابلیت به سازمان ها و کسب‌ و کارها اجازه می‌دهد تا با پشتیبان‌گیری از داده‌های Salesforce خود در فضای ذخیره سازی داخلی یا فضای ذخیره ‌سازی ابری انجام داده و از در دسترس بودن داده‌ها و انطباق با الزامات نظارتی و نگهداری داده‌ ها اطمینان حاصل نمایند.
 • انعطاف در بازیابی: پشتیبان گیری Salesforce گزینه ‌های بازیابی مختلفی را ارائه می نماید، که کاربران را قادر می‌سازد تا رکورد ها، فایل‌ ها یا کل Object مورد نظر را در صورت نیاز بازیابی نمایند و در صورت بروز فاجعه و مشکل، زمان خرابی و از دست رفتن داده ‌ها را به حداقل برسانند.
 • پشتیبان گیری سفارشی: راه حل Veeam جهت Salesforce طوری طراحی شده است که یکپارچگی و عملکرد بهینه را تضمین می نماید. همچنین فرایند پشتیبان ‌گیری را ساده و پشتیبان‌گیری ‌های خودکار برنامه‌ ریزی ‌شده (Scheduled Backup) را امکان پذیر نموده و ویژگی‌ های پیشرفته ‌ای مانند ردیابی metadata و تشخیص تغییرات را برای محافظت جامع ارائه می نماید.

 

پشتیبان گیری Kubernetes
یک راه حل جامع حفاظت از داده است که به طور خاص جهت Kubernetes طراحی شده است. این راه حل چندین ویژگی کلیدی را ارائه می نماید:

 • حفاظت کامل از اپلیکیشن ها: نه تنها از داده ‌های درون کلاستر های Kubernetes، بلکه از زیرساخت‌های زیربنایی، از جمله پیکربندی‌ها و Metadata ها نیز محافظت می نماید. این رویکرد جامع، حفاظت کامل از اپلیکیشن و بازیابی سریع در صورت وقوع مشکل را تضمین می نماید.
 • نظارت و اتوماسیون سیاست محور: کاربران را قادر می‌سازد تا سیاست های پشتیبان‌ گیری را تعریف نموده و نظارت خودکار را انجام دهند، و از حفاظت از داده ‌ها در تمام بار های کاری Kubernetes اطمینان حاصل نمایند. این امر مداخله دستی را کاهش داده و خطای انسانی را به حداقل می‌رساند و فرایند پشتیبان‌گیری را بهینه و ساده می نماید.
 • محافظت خاص اپلیکیشن: Veeam گزینه های بازیابی متفاوت و محافظت های خاص برنامه را ارائه می دهد و این امکان را در اختیار کاربران قرار می دهد تا اجزای جداگانه یا کل برنامه ها را در صورت نیاز بازیابی نمایند. این انعطاف‌پذیری، سازمان ها را قادر می‌سازد تا زمان خرابی و از دست رفتن داده‌ ها را به حداقل رسانده و از تداوم عملیات خود اطمینان حاصل نمایند.

 

پشتیبان گیری از AWS، Azure و Google Cloud
نرم افزار Veeam راه حل های حفاظت از داده را که به صورت خاص جهت هر پلت فرم ابری طراحی شده اند را نیز ارائه می نماید. این راه حل ها ابزارهای مورد نیاز برای محافظت و بازیابی بارهای کاری مبتنی بر ابر را در اختیار سازمان ها قرار خواهد داد و از در دسترس بودن داده ها و انطباق با الزامات نظارتی و نگهداری داده های سازمانی اطمینان حاصل می نمایند. ویژگی های کلیدی این راه حل ها عبارتند از:

 • راه‌حل ‌های پشتیبان‌ گیری ابری Veeam به‌طور یکپارچه با API های بومی AWS، Azure و Google Cloud ادغام شده و استقرار و مدیریت را ساده‌تر و در عین حال عملکرد بهینه را تضمین می نمایند.
 • این راه‌حل ‌ها گزینه‌ های بازیابی متنوعی را ارائه می‌دهند، به عنوان مثال می توان به بازیابی در سطح فایل اشاره نمود که به کاربران اجازه می‌دهد تا فایل ‌ها، پوشه ‌ها یا کل ماشین ‌های مجازی را در صورت نیاز بازیابی نمایند.
 • Veeam دسترسی ایمن به نسخه ‌های پشتیبان را تضمین نموده و آن ها را جدا از محیط شبکه سازمانی ذخیره می‌کند و به همین واسطه خطر دسترسی غیر مجاز یا خراب شدن داده ‌ها را کاهش می‌دهد.
 • داده ها با رمزگذاری استاندارد AES در حین انتقال محافظت شده و از اطلاعات حساس در برابر نقض احتمالی محافظت می گردد.
 • Veeam برنامه ‌ریزی و مدیریت پشتیبان‌گیری را بر اساس سیاست ‌های تعریف‌ شده توسط کاربر به صورت خودکار انجام داده و فرآیند پشتیبان‌گیری را ساده و بهینه می نماید.
 • به واسطه راهنمای گام به گام بازیابی Veeam ، فرآیند بازیابی ساده تر شده و کاربران در هر مرحله جهت بازیابی سریع و کارآمد راهنمایی خواهند شد.
 • Veeam از پشتیبان‌ گیری ‌های غیر قابل تغییر پشتیبانی می کند که این قابلیت از تغییر یا حذف داده‌ ها جلوگیری نموده و یکپارچگی داده ‌ها و محافظت در برابر حملات باج ‌افزار (ransomware) را تضمین می نماید.

 

Veeam Backup Enterprise Manager چیست

Enterprise Manager یک کنسول مدیریت متمرکز است که سهولت مدیریت بر چندین سرور پشتیبان ‌گیری Veeam طراحی شده است. این قابلیت به ویژه جهت بهینه سازی عملکرد دفتر Remote / شعبه و ایجاد زیرساخت های توزیع شده سفارشی جهت پشتیبان گیری در مکان ها و محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این کنسول مدیریتی امکانت زیر را در اختیار قرار خواهد داد:

 • مدیران شبکه می‌توانند پشتیبان‌ گیری را در چندین سرور Veeam Backup از یک کنسول واحد مدیریت و نظارت نمایند. ادمین ها قادر هستند تا پشتیبان‌ گیری مورد نیاز را ایجاد، اصلاح و حذف نموده، همچنین در صورت نیاز، بنا به نیاز پشتیبان گیری را در زمان دلخواه را شروع و متوقف نمایند.
 • Enterprise Manager گزارش های دقیقی در مورد عملکرد زیرساخت پشتیبان، وضعیت و مقدار ظرفیت منابع ایجاد می نماید که این اطلاعات به مدیران در روند شناسایی و استفاده از منابع و بهینه سازی محیط کمک خواهد نمود.
 • مدیران شبکه می‌توانند با استفاده از قابلیت جستجوی یکپارچه، Backup ها، ماشین‌ های مجازی یا ماشین ‌های فیزیکی خاص را به سرعت پیدا نموده و شناسایی نمایند و فرایند های بازیابی و عیب ‌یابی را ساده ‌تر اجرا نمایند.
 • Enterprise Manager فرآیند بازیابی را با ارائه یک اکنسول متمرکز جهت شروع بازیابی در سطح فایل، VM و ماشین فیزیکی ساده می نماید.
 • به واسطه کنسول متمرکز مدیران شبکه می توانند لایسنس های محصول Veeam را در کل زیرساخت پشتیبان خود مدیریت نمایند. بنابراین Enterprise Manager سهولت در تخصیص لایسنس در زیر ساخت پشتیبان را در پی خواهد داشت.

 

در این مقاله به معرفی نرم افزار Veeam Backup و برخی از قابلیت های برجسته آن پرداختیم در مقاله های آتی به پیکربندی و استفاده از این نرم افزار در سطح شبکه خواهیم پرداخت.

 

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه