Mohammadreza Soleimani 221 روز پیش verl
بازدید 446 بدون دیدگاه

سیاست های ذخیره سازی Storage Policy در VMware vSphere

سیاست های ذخیره سازی Storage Policy در VMware vSphere، در این مقاله قصد داریم به معرفی سیاست های ذخیره سازی، کارایی، و نحوه پیاده سازی آن ها در محیط VMware vSphere بپردازیم.

 

سیاست های ذخیره سازی Storage Policy در VMware vSphere

فهرست مطالب

 1. Storage Policy چیست
 2. انواع Storage Policy
 3. سناریو
 4. پیاده سازی

 

 

 

Storage Policy چیست

در دنیای واقعی انسان ها، افراد نیاز های متفاوتی دارند. گروهی از افراد نیاز اصلی خود را امنیت می دانند. گروه های دیگر هیجان، ثروت و موارد دیگری را به عنوان نیاز در نظر می گیرند. در دنیای ماشین مجازی (VM) و محلی که فایل های مربوط به یک ماشین مجازی ذخیره می شود نیز نیاز ها متفاوت می باشند. همه ماشین های مجازی کارایی یکسانی نخواهند داشت و به همین منظور Performance مورد نیاز آن ها متفاوت خواهد بود.

چنانچه یه دیسک با کارایی بسیار بالا در اختیار ماشین مجازی قرار دهیم که به یک دهم این کارایی نیاز دارد در چنین شرایطی منابع ذخیره سازی اتلاف خواهد شد و فضای ذخیره سازی یک دیسک با کارایی بالا به یک ماشین مجازی با نیاز کارایی بسیار کمتر تخصیص داده شده است. این اتفاق ممکن است بالعکس نیز رخ دهد. چنانچه ماشین مجازی با نیاز به دیسک ذخیره سازی با کارایی بالا (High Performance) از دیسک های معمولی استفاده نماید که به شدت کارایی ماشین مجازی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. این مشکل را می توان با سیاست های ذخیره سازی (Storage Policy) کنترل نمود . بدین صورت که هر نوع دیسک را با یک تگ (Tag) ها جداگانه شناسایی و تگ ها را به سیاست های جداگانه نگاشت نموده و سپس در هنگام ایجاد ماشین مجازی، Storage Policy مورد نظر را انتخاب می نماییم. با انجام این کار ماشین مجازی مورد نظر طبق سیاست انتخاب شده از فضای ذخیره سازی و دیسک های مورد نظر استفاده خواهد نمود.

 

انواع Storage Policy

به دو روش می توان Storage Policy را پیاده سازی نمود:

 • API: به کمک Application Programming Interface میزبان ESXi با ذخیره ساز ارتباط برقرار نموده و اطلاعات مربوط به کارایی و عملکرد و شرایط را دریافت نموده و با توجه به این اطلاعات Policy هایی را ایجاد می نماید.
 • Manual: در این روش یک تگ بر روی هر Datastore اعمال و نهایتا آن را به یک سیاست (Policy) نگاشت می نماییم.

 

سناریو

در مرحله ابتدایی می بایست Datastore های مورد نظر را شناسایی نماییم. به عنوان مثال در این سناریو ما قصد داریم از دو Datastore که در مقالات قبلی ایجاد نمودیم (iSCSI و vSAN) استفاده نماییم. به عنوان مثال iSCSI را با برچسب Traditional Storage و vSAN را با برچسب Fast Storage شناسایی کنیم. در ادامه 2 ماشین مجازی که آن ها را ایجاد می کنیم از 2 سیاست مجزا استفاده خواهیم نمود تا در ادامه نحوه انتخاب Datastore مبتنی بر سیاست انتخاب شده را مشاهده نماییم.

 

پیاده سازی

در مرحله اول از پیاده سازی سیاست های ذخیره سازی Storage Policy در VMware vSphere قصد داریم دیتاستور iSCSI و vSAN را تگ (tag) نماییم. به همین منظور در قسمت Storage بر روی دیتاستور iSCSI مورد نظر کلیک راست نموده و Assign Tag را انتخاب می کنیم. در پنجره در دسترس بر روی ADD TAG کلیک نموده و در پنجره باز شده در قسمت Name یک نام برای تگ مورد نظر وارد می نماییم که در این سناریو (Traditional Storage) می باشد. در قسمت Category نیز بر روی Create New Category کلیک نموده تا یک Category جدید ایجاد نماییم که در این سناریو MSP Category را انتخاب و بر روی Create کلیک می نماییم.

ایجاد tag

 

حال تگ ایجاد شده را انتخاب نموده و بر روی Assing کلیک می کنیم.

گزینه assign

 

فرایند فوق مجدد جهت دیتاستور vSAN نیز انجام خواهد گرفت و نام Fast Storage را برای آن در نظر خواهیم گرفت. این مرحله مطابق iSCSI انجام خواهد گرفت و از تکرار آن در این مقاله اجتناب خواهیم نمود. در این مرحله برچسب ها را به iSCSI و vSAN اعمال نمودیم. در مرحله بعدی می بایست سیاست  مورد نظر را ایجاد نماییم. جهت انجام این کار بر روی منوی کلاینت vCenter کلیک و گزینه Policies and Profiles را انتخاب می کنیم. در پنجره باز شده سیاست های پیش فرض نمایش داده خواهد شد. در این قسمت بر روی Create کلیک نموده تا سیاست جدیدی را ایجاد نماییم. در پنجره باز شده یک نام برای سیاست در نظر می گیریم. به دلیل اینکه قصد داریم این سیاست را به iSCSI که تگ (Traditional Storage) دارد را اعمال نماییم نام (Select Traditional Storage) را برای این سیاست در نظر خواهیم گرفت.

نام Policy

 

در مرحله بعدی گزینه Enable tag based placement rules را فعال می نماییم.

فعالسازی گزینه enable tag based

 

در پنجره بعدی می بایست Category ایجاد شده را انتخاب نماییم. همچنین در قسمت Browse TAGS  می بایست تگ مورد نظر را به سیاست نگاشت کنیم که طبق سناریو گزینه Traditional Storage می باشد.

انتخاب tag

 

در مرحله بعدی دیتاستور هایی که با سیاست ما سازگار هستند (iSCSI) نمایش داده خواهد شد. با کلیک بر روی Next خلاصه ای از عملیات انجام شده نمایش و با کلیک بر روی Finish فرایند را به اتمام می رسانیم. همین فرایند را برای vSAN نیز انجام خواهیم داد که در این مقاله از تکرار آن اجتناب می نماییم. اکنون دو Storage Policy ایجاد نمودیم و چنانچه این سیاست ها را به ماشین های مجازی اعمال نماییم، آن ها فقط از Datastore هایی استفاده خواهند نمود که تگ و سیاست برای آن ها در نظر خواهد گرفت. جهت ارزیابی و صحت عملکرد تنظیمات انجام شده، می بایست یک ماشین مجازی با هر یک از سیاست ها ایجاد نماییم و در مرحله انتخاب محل ذخیره سازی از Storage Policy های ایجاد شده استفاده کنیم. در ماشین مجازی اول فرض بر این است که این ماشین مجازی نیاز به Storage با سرعت و کارایی معمولی دارد. با توجه به سناریو iSCSI این قابلیت را داراست و برای این دیتاستور سیاست Select Traditional Storage را در نظر گرفتیم بنابراین در قسمت VM Storage Policy آن را انتخاب می نماییم.

انتخاب policy

 

همانطور که مشاهده می نمایید، تنها Storage سازگار iSCSI مد نظر ما می باشد. در ادامه فرایند ایجاد ماشین مجازی را ادامه می دهیم و در پایان Storage مورد نظر جهت ذخیره سازی فایل های ماشین مجازی به درستی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه