Mohammadreza Soleimani 92 روز پیش verl
بازدید 193 بدون دیدگاه

مرتب سازی عناصر در VMware vSphere

مرتب سازی عناصر در VMware vSphere، در این مقاله قصد داریم به مرتب سازی عناصر و موجودیت ها  (Organization) در محیط VMware vSphere بپردازیم. در ابتدا به کاربرد مرتب سازی خواهیم پرداخت.

 

مرتب سازی عناصر در VMware vSphere

فهرست مطالب

 1. کاربرد مرتب سازی (Organization)
 2. روش مرتب سازی
 3. سناریو
 4. پیاده سازی

 

 

کاربرد مرتب سازی (Organization)

یکی از چالش ها در شبکه های سازمانی با مقیاس وسیع مرتب سازی عناصر و موجودیت ها می باشد. این چالش در محیط VMware vSphere نیز وجود خواهد داشت به عنوان مثال در سناریو هایی که تعداد بالایی میزبان ESXi که هر یک دارای تعداد زیادی ماشین مجازی خواهند بود. در این شرایط مرتب سازی این موجودیت ها و ماشین های مجازی و داشتن یک سیاست جهت انجام این کار یک امر حیاتی محسوب می شود. این مرتب سازی در سهولت پیدا کردن ماشین های مجازی و اعمال تنظیمات و غیره نقش بسزایی ایفا خواهد نمود. شاید مدیریت 10 ماشین مجازی در کنسول مدیریتی vCenter خیلی چالش بر انگیز نباشد اما جایی که صحبت از هزاران ماشین مجازی (VM) باشد این کار بدون داشتن یک سیاست مرتب سازی یک فرایند فرسایشی خواهد بود.

 

روش مرتب سازی

یکی از کاربردی ترین روش های مرتب سازی ایجاد Folder می باشد. در محیط vCenter انواع مختلفی از فولدر برای موجودیت های مشخص وجود دارد که به ما در مرتب سازی کمک خواهد نمود. این فولدر ها را با توجه به سیاست ها و محیطی که در آن قرار داریم می توان ایجاد نمود. به عنوان مثال فولدر جهت ماشین های مجازی ویندوزی و فولدری جهت ایجاد ماشین های مجازی لینوکسی.

 

سناریو

فرض کنیم در این سناریو جدا سازی ماشین های مجازی را بر اساس سیستم عامل ویندوز و لینوکس به عنوان یک سیاست در دستور کار داریم. همچنین قصد داریم قالب ها یا همان Templates ها را نیز مدیریت و مرتب سازی نماییم. در چنین شرایطی یک فولدر ریشه با نام VM و Template ایجاد خواهیم نمود. در مرحله بعدی می بایست در درون هر فولدر با توجه به سیاست خود فولدر جدیدی را ایجاد نماییم. در این سناریو قصد داریم جدا سازی را بر اساس سیستم عامل ویندوز و لینوکس انجام دهیم. بنابراین درون هر کدام از فولدر های ایجاد شده فولدر های مورد نظر را ایجاد خواهیم نمود. بدین صورت که درون فولدر VM دو فولدر Window VM و Linux VM و درون Templates نیز دو فولدر Window Temp و Linux Temp را ایجاد خواهیم نمود. در مرحله بعدی می بایست موجودیت های مورد نظر که ماشین های مجازی و قالب ها (Template) ها می باشند را به درون فولدر های مورد نظر منتقل نماییم.

 

پیاده سازی

با توجه به سناریو مفروض فوق در کنسول مدیریتی vCenter بر روی دیتاسنتر مورد نظر کلیک راست نموده و گزینه New Folder را انتخاب می نماییم.

پوشه جدید

 

همانطور که مشاهده می نمایید، 4 دسته بندی متفاوت در دسترس قرار می گیرد.

 • Host and Cluster Folder: این فولدر جهت جدا سازی میزبان ها و کلاستر ها مورد استفاده قرار می گیرد و موجودیت های میزبان های ESXi و کلاستر ها درون آن قرار خواهد گرفت.
 • Network Folder: فولدر هایی هستند که موجودیت های شبکه از جمله سوئیچ ها و موجو.دیت های ارتباطی درون آن قرار می گیرند.
 • Storage Folder: موجودیت های ذخیره سازی و Datastore ها را می توان به واسطه Storage Folder جدا سازی نمود.
 • VM and Template Folder: می توان برای جدا سازی و مرتب سازی VM و قالب ها (Template) از این نوع از فولدر ها بهره برد که در این سناریو نیز از این نوع فولدر جهت ماشین های مجازی و قالب ها استفاده خواهیم نمود.

 

با انتخاب VM and Template Folder گزینه یک پنجره در دسترس قرار می گیرد تا نام مورد نظر را برای فولدر وارد نماییم. در این سناریو قصد داریم دو فولدر VMs و Templates را ایجاد نماییم. بنابراین در پنجره باز شده VMs را مقدار دهی می کنیم.

نام

 

فولدر Templates نیز مطابق مرحله فوق ایجاد خواهد شد لذا از تکرار آن اجتناب خواهیم نمود. در مرحله بعدی می بایست درون هر یک از فولدر ها طبق سناریو فولدر های مربوط به Windows و Linux را ایجاد کنیم. برای انجام این کار بر روی فولدر های ایجاد شده کلیک راست نموده و گزینه New Folder را انتخاب می نماییم. این فولدر ها دیگر تفکیک خاصی ندارند و یک پوشه ساده خواهند بود. طبق سناریو دو فولدر درون هر یک از پوشه های ریشه VM and Template Folder ایجاد می نماییم. در مرحله بعدی می بایست ماشین های مجازی و Template های مورد نظر را درون فولدر های ایجاد شده قرار دهیم. این کار به راحتی و با کلیک بر روی ماشین مجازی مورد نظر و کشیدن آن بر روی پوشه انجام خواهد گرفت.

انتقال

 

با انجام فرایند فوق می توان به خوبی مدیریت و تفکیک را با توجه به سیاست های مورد نظر در vCenter ایجاد نمود. انجام این کار به سهولت در پیدا نمودن موجودیت ها در محیط VMware vSphere کمک خواهد نمود. به صورت پیش فرض در قسمت Host and Cluster تمامی ماشین های مجازی و میزبان های ESXi به صورت کلی نمایش داده خواهد شد. چنانچه قصد داشته باشیم در این قسمت تنها میزبان های ESXi و کلاستر ها نمایش داده شوند می توان در کنسول مدیریتی vCenter بر روی حساب کاربری کلیک و گزینه My Preferences را انتخاب می نماییم. در پنجره باز شده تب inventory را انتخاب می نماییم. با غیر فعال نمودن Show VMs in Hosts and Clusters view از این پس ماشین های مجازی و میزبان های ESXi در تب Host and Cluster نمایش داده نخواهد شد.

تب inventory

 

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare