Mohammadreza Soleimani 210 روز پیش verl
بازدید 481 بدون دیدگاه

معرفی سوئیچ توزیع شده vSphere Distributed Switch

معرفی سوئیچ توزیع شده vSphere Distributed Switch، در این مقاله قصد داریم به معرفی سوئیچ های توزیع شده vSphere Distributed Switch (vDS) بپردازیم. در ابتدا به اجزای تشکیل دهنده شبکه در محیط VMware vSphere می پردازیم.

 

معرفی سوئیچ توزیع شده vSphere Distributed Switch

فهرست مطالب

 1. مروری بر عناصر ارتباطی
 2. نگاهی اجمالی به vDS

 

 

مروری بر عناصر ارتباطی

عناصر ارتباطی در سوئیچ های توزیع شده (vDS) مشابه سوئیچ های استاندارد می باشد. برای درک بهتر شبکه در محیط VMware می بایست اجزای آن را به خوبی بشناسیم. در این بخش قصد داریم به اجزای تشکیل دهنده شبکه در محیط VMware بپردازیم.

 

 • vNIC: هر ماشین مجازی دارای یک کارت شبکه می باشد که به واسطه این کارت شبکه ارتباطات این ماشین مجازی برقرار می گردد. هر کارت شبکه موجود در ماشین مجازی vNIC نام دارد.
 • Portgroup: هر ماشین به واسطه یک ارتباط منطقی به یک پورت سوئیچ استاندارد متصل خواهند شد. در محیط VMware می توان یک Portgroup ایجاد نمود. این Portgroup ها می توانند چندین Port سوئیچ را در یک گروه قرار داده و به این واسطه می توان سیاست ها و تنظیماتی را به صورت یک جا بر روی گروهی از پورت ها اعمال نمود.
 • Vmnic: پورتی که از سوئیچ مجازی استاندارد به صورت Uplink اتصال به تجهیزات فیزیکی را امکان پذیر می سازد vmnic نام دارد. به واسطه vmnic می توان ارتباط با یک سوئیچ فیزیکی برقرار نمود.
 • VMkernel: جهت برقراری ارتباط، میزبان ESXi نیاز به یک اینترفیس منطقی دارد که در لایه 3 و با آدرس IP در دسترس قرار گیرد. این اینترفیس مشابه اینترفیس های مجازی VSI در سوئیچ های سیسکو می باشد که امکان اعمال آدرس IP بر روی آن ها وجود دراد. VMkernel ممکن است به صورت VMK نیز نام گیرد. بنابراین VMkernel یک اینترفیس منطقی است که به واسطه آدرس IP امکان برقراری ارتباط لایه 3 را فراهم می آورد. در تنظیمات اولیه که بر روی میزبان ESXi انجام می دهیم در هنگام اعمال آدرس IP در واقع این آدرس بر روی vmk0 اعمال می گردد.

 

نگاهی اجمالی به vDS

همانطور که در مقاله های قبل اشاره نمودیم، سوئیچ های استاندارد بر اساس میزبان به میزبان تنظیم می گردند. در شرایطی که تعداد زیادی میزبان ESXi داریم، باید در نظر داشت که مدیریت و تنظیمات هر سوئیچ در هر میزبان امری دشوار خواهد بود. هنگامی که از پلتفرم vCenter بهره می گیریم برای رفع چنین مشکلی از سوئیچ های توزیع شده (Distributed Switch) استفاده می نماییم.

سوئیچ توزیع شده

 

با سوئیچ توزیع شده (Distributed Switch) در واقع یک سوئیچ مرکزی منطقی ایجاد می کنیم، و در نهایت با انجام تنظیمات مربوطه در vCenter تمامی میزبان های ESXi از این سوئیچ به صورت مشترک استفاده خواهند نمود. در چنین سناریویی اگر قصد ایجاد تغییر در تنظیمات سوئیچ را داشته باشیم تنها یک بار این فرایند انجام خواهد شد. در واقع کاری که انجام می دهیم ایجاد یک سوئیچ مدل می باشد که تمامی تنظیمات مورد نظر خود را بر روی آن اعمال می نماییم. این سوئیچ مدل که همان سوئیچ توزیع شده (Distributed Switch) می باشد اکنون قابل استفاده در تمامی میزبان های ESXi می باشد. درون هر سوئیچ Distributed اکنون می توان Portgroup هایی را ایجاد نمود که در این نوع از سوئیچ Distributed Portgroup نام می گیرند. همچنین می توان سیاست های مد نظر را بر این Portgroup ها اعمال نمود تا تمامی ماشین های مجازی که به این Portgroup ها متصل می شوند از آن سیاست ها تبعیت نمایند.

پس از ایجاد و اعمال تنظیمات بر روی سوئیچ توزیع شده (Distributed Switch) در مرحله بعد می توان میزبان های ESXi که قصد برقراری ارتباط با این سوئیچ را دارند مشخص نمود. در هنگام ایجاد سوئیچ های توزیع شده باید یک طرح از پیش تعیین شده داشته باشیم، طرحی که در آن، تعداد Distributed Portgroup و تعداد Uplink ها و میزبان های متصل به سوئیچ از پیش در نظر گرفته شده باشد.

هدف طلایی از ایجاد سوئیچ توزیع شده (Distributed Switch) در سناریو هایی است که صدها میزبان ESXi وجود دارد، چنانچه این میزبان ها از این نوع از سوئیچ جهت برقراری ارتباط استفاده نمایند، اگر قصد ایجاد تغییر و اعمال سیاستی جدید داشته باشیم، تنها فرایند را یک بار انجام و بر تمام میزبان های ESXi استفاده کننده از این سوئیچ اعمال خواهد گردید.

یکی دیگر از مزایای سوئیچ توزیع شده (Distributed Switch) در محیط vSphere، ساده تر شدن فرایند مهاجرت ماشین مجازی (vMotion) می باشد. استفاده از قابلیت مهاجرت ماشین مجازی در سوئیچ های استاندارد نیاز به تنظیمات و شرایط خاص خواهد داشت اما در سوئیچ های توزیع شده این فرایند به سادگی انجام خواهد پذیرفت. در مقاله های آتی به قابلیت مهاجرت ماشین مجازی و انواع آن خواهیم پرداخت. در این مقاله نسبتا کوتاه به معرفی سوئیچ های توزیع شده پرداختیم. در مقاله های بعدی به قابلیت ها و تنظیمات خاص سوئیچ توزیع شده (Distributed Switch) در محیط vSphere خواهیم پرداخت.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare