Mohammadreza Soleimani 102 روز پیش verl
بازدید 162 بدون دیدگاه

Failover و Load Balance در کریو

Failover و Load Balance در کریو، امروزه فعالیت بسیاری از کسب و کار ها و سازمان ها بر اساس ارتباطات اینترنت انجام می گیرد. در چنین شرایطی داشتن یک اینترنت پایدار برای سازمان ها و کسب و کار ها امری غیر قابل انکار می باشد و سرویس اینترنت می بایست به صورت دائم و پایدار برقرار باشد. به همین منظور می توان از دو خط اینترنت استفاده نمود. در چنین سناریویی این امکان فراهم می گردد تا یکی از خط ها را به صورت پشتیبان داشته باشیم و چنانچه مشکل و قطعی در خط اینترنت اصلی به وجود آمد، خط پشتیبان جایگزین شده و سرویس اینترنت سازمان دچار اختلال نگردد.

 

Failover و Load Balance در کریو

فهرست مطالب

 1. Failover و Load Balance در کریو
 2. پیشنیاز ها
 3. پیاده سازی Failover
 4. پیاده سازی Load Balance

 

باید در نظر داشت برای انجام چنین کاری نیاز به خط دوم اینترنت و همچنین یک کارت شبکه اضافه روی سرور یا ماشین مجازی می باشد. در قدم بعدی باید خط اصلی و خط پشتیبان را مشخص نمود. در شرایط بروز خطا در خط اینترنت اصلی خط پشتیبان به صورت خودکار وارد مدار شده و سرویس دهی اینترنت را ادمه خواهد داد.

 

پیشنیاز ها

برای تعیین خط اصلی و پشتیبان بهتر است به مواردی دقت کنیم. برای مثال می توان خطی که سرعت و پهنای باند بیشتری دارد را به عنوان خط اصلی و خطی که سرعت و پهنای باندی کمتر دارد به عنوان خط پشتیبان در نظر گرفت. همچنین در شرایط برابری سرعت دو خط می توان پایداری سرویس اینترنت روی هر خط را ملاک انتخاب قرار داد.

 

پیاده سازی Failover

پیاده سازی Failover در کریو کنترل به سادگی انجام می گیرد. همانطور که اشاره شد جهت پیاده سازی Failover در کریو نیاز به اضافه شدن یک خط اینترنت جدید و همچنین یک کارت شبکه روی سرور یا ماشین مجازی کریو کنترل می باشد. کارت شبکه دوم در قسمت Other Interfaces قابل مشاهده می باشد.

 

اینترفیس

باید در نظر داشت اگر قصد داشته باشیم کانکشن PPPoE را روی اینترفیس مورد نظر انجام دهیم با دوبار کلیک بر روی اینترفیس و انتخاب گزینه PPPoE این کار را انجام دهیم و در چنین حالتی مودم باید در حالت Bridge قرار داشته باشد. همچنین این امکان وجود دارد که کانکشن PPPoE درون مودم انجام گیرد و صرفا اینترفیس را با استفاده از DHCP server روی مودم یا آدرس IP دستی، آدرس دهی نماییم.

جهت اینکه اینترفیس اضافه شده برای اینترنت به درستی کار کند می بایست آن را Drag نموده و در قسمت Internet interfaces قرار دهیم. پس از انجام این کار از دید کریو کنترل دو خط اینترنت در دسترس است. همچنین بهتر است این اینترفیس را Rename نموده و اسمی مانند Internet backup روی آن قرار دهیم تا در شناسایی اینترفیس ها با مشکل مواجه نشویم.

اکنون می بایست تنظیمات مربوط به انتخاب خط اصلی و پشتیبان را انجام دهیم. جهت انجام این کار در تب اینترفیس در قسمت Internet connectivity گزینه multiple Internet Links – Failover را انتخاب می نماییم.

فعالسازی Failover

 

اکنون یک گزینه جدید جهت انجام تنظیمات مربوط به Failover در اینترفیس اضافه گردیده با دوبار کلیک بر روی اینترفیس خط اصلی اینترنت و زدن تیک گزینه Use for Connection Failover و انتخاب گزینه Primary آن را به عنوان خط اصلی اینترنت انتخاب می نماییم.

اینترفیس primary

 

 

در مرحله بعد می بایست خط پشتیبان را انتخاب نماییم.

 

اینترفیس backup

 

در نهایت جهت اعمال شدن تنظیمات می بایست بر روی Apply کلیک نماییم.

تنظیمات لازم جهت پیاده سازی Failover انجام گرفت. اکنون در تب interfaces ، اینترفیس ها و نوع Primary و Backup آن ها را مشاهده می نماییم. چنانچه خط Primary با مشکلی مواجه شود خط Backup به صورت اتوماتیک متصل شده و سرویس اینترنت را ارائه خواهد نمود. این نکته حائز اهمیت است که در قسمت Status هر دو اینترفیس عبارت UP نوشته شده و این بدین معنی نیست که هر دوخط در حال سرویس دهی می باشد بلکه فقط خط Primary در حال سرویس دهی است و در شرایط قطعی خط Backup جایگزین خواهد شد.

 

وضعیت

 

پیاده سازی Load Balance

Load Balance این امکان را فراهم می آورد تا از هر دو لینک اینترنت استفاده نماییم و میزان ترافیک شبکه اینترنت را بین دو خط اینترنت تقسیم نماییم. در Load Balance هم همانند Failover به دو خط اینترنت و دو کارت شبکه بر روی سرور کریو کنترل یا ماشین مجازی ، نیاز داریم. در سازمان هایی که تعداد کاربران زیادی داریم و قصد داریم از حداکثر مقدار پهنای باند خط های اینترنت استفاده کنیم، از Load Balance استفاده می نماییم.

جهت پیاده سازی Load Balance از منوی Interfaces گزینه Multiple internet links – Load Balancing را انتخاب می نماییم.

تقسیم ترافیک

 

اکنون می بایست در قسمت تنظیمات اینترفیس مورد نظر تیک گزینه Use for Link Load Balancing را بزنیم.

فعالسازی

در حالت پیش فرض با فعال نمودن Load Balancing در کریو تقسیم ترافیک به صورت مساوی بین دو خط اینترنت انجام می گیرد. چنانچه خط های اینترنتی با سرعت و پهنای باند متفاوتی داشتیم، می توانیم این مکانیزم تقسیم ترافیک را به صورت دستی نیز تنظیم نماییم. جهت انجام این کار روی اینترفیس مورد نظر دوبار کلیک نموده و در قسمت Link weight یک عدد بین 1 تا 100 را می توانیم مقدار دهی نماییم. جهت مثال چنانچه یک اینترنت 3Mbps و یک اینترنت 1Mbps داریم عدد خط اینترنت 3Mbps را روی 3 قرار می دهیم و خط دیگر را 1 در نظر میگیریم و به این ترتیب تقسیم بار به نسبت 3/1 بین آن ها تقسیم خواهد گردید.

با انجام Load Balance کاربران می توانند از مجموع پهنای باند دو خط اینترنت در شبکه استفاده نمایند و بدین ترتیب بهینه سازی و افزایش سرعت اینترنت را شاهد خواهیم بود.

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the comparison bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping