Mohammadreza Soleimani 438 روز پیش verl
بازدید 714 بدون دیدگاه

افزودن تجهیزات سیسکو به Solarwinds

افزودن تجهیزات سیسکو به Solarwinds، در این مقاله افزودن تجهیزات سیسکو به Solarwinds را مورد بررسی قرار خواهیم داد. جهت افزودن تجهیزات سیسکو و یا حتی یک تجهیز خاص در سطح شبکه از روش دستی استفاده خواهیم نمود.

 

 

افزودن تجهیزات سیسکو به Solarwinds

فهرست مطالب

 1. مراحل پیاده سازی
 2. پیکر بندی تجهیز
 3. افزودن تجهیز به Solarwinds
 4. روش های Polling

 

 

مراحل پیاده سازی

این پیاده سازی شامل دو مرحله می باشد:

 • پیکربندی تجهیز
 • افزودن تجهیز مورد نظر به Solarwinds

 

پیکر بندی تجهیز

در مرحله ابتدایی می بایست تجهیز سیسکو مورد نظر را با تنظیمات SNMP پیکربندی نماییم. در این سناریو ما قصد داریم یک سوئیچ سیسکو را به نرم افزار مانیتورینگ Solarwinds اضافه نماییم. به همین منظور تنظیمات زیر بر روی سوئیچ انجام می گیرد.


MSP-SW(config)#snmp-server community MSP ro

 

دقت داشته باشید که MSP در واقع به نوعی رمزعبور (Community String) محسوب می شود و ro همان Read-only می باشد. اکنون با زدن این دستور SNMP در تجهیز سیسکو فعال گردیده. همواره پیشنهاد می شود تا با استفاده از Access-list تنها امکان برقراری سرور Solarwinds را فراهم نمایید تا امنیت را تا حد ممکن بالا ببرید.

 

افزودن تجهیز به Solarwinds

در مرحله دوم جهت افزودن تجهیز مورد نظر به solarwinds، بر روی گزینه Manage Nodes در Solarwinds کلیک نموده و سپس بر روی گزینه Add Node کلیک می نماییم.

افزودن Node

 

در پنجره باز شده می بایست مشخصات Node مورد نظر که قصد داریم آن را به نرم افزار Solarwinds اضافه نماییم، وارد کنیم. اولین گزینه Polling Hostname or IP Address می باشد که در این قسمت می بایست نام یا آدرس IP را مقدار دهی نماییم. همچنین یک تیک به نام  DHCP or BOOTP نیز وجود دارد که بر اساس رکورد های DHCP می توان تنظیمات مورد نظر را انجام داد. در اینجا ما قصد داریم سوئیچ سیسکو مد نظر را بر اساس آدرس IP به نرم افزار اضافه نماییم. بنابراین آدرس IP تجهیز مورد نظر را در قسمت Polling Hostname or IP Address وارد مقدار دهی می نماییم. در قسمت Polling Method روش ارتباط با تجهیز مورد نظر را انتخاب می کنیم.

 

روش های Polling

 • External Node : با انتخاب این گزینه هیچ اطالاعاتی در مورد خود Node جمع آوری نمی گردد. این روش جهت عناصر میزبانی شده در این Node مثل Application ها کاربرد دارد.
 • Status Only – ICMP : این گزینه بر پایه پروتکل ICMP عمل می نماید. با انتخاب این گزینه نرم افزار با استفاده از ارسال Ping وضعیت Node را مورد بررسی قرار خواهد داد. باید دقت داشت که اطلاعات به دست آمده در این گزینه جزئیات زیادی را نمایش نخواهد داد.
 • Most Devices – SNMP and ICMP : یکی از بهترین گزینه هایی است که جهت دریافت اطلاعات مانیتورینگ تجهیزات شبکه می توان مورد استفاده قرار داد. SNMP یک پروتکل مدیریتی شبکه می باشد و از آن در جهت مانیتورینگ تجهیزات در سطح شبکه می توان استفاده نمود. باید دقت داشت جهت استفاده از این گزینه می بایست روی تجهیزات این قابلیت فعال شده باشد. SNMP یک پروتکل استاندارد می باشد که توسط اکثر تجهیزات شبکه پشتیبانی می گردد. جهت آشنایی با پروتکل SNMP می توانید مقاله ( SNMP چیست و چگونه کار می کند) را مطالعه فرمایید. در این گزینه قابلیت قرار دادن Community String که نوعی رمزعبور برای حالت Read-only می باشد که همواره پیشنهاد می شود به جهت برقراری امنیت از گزینه Read/Write استفاده نشود. همچنین استفاده از SNMPv3 به دلیل بهره گیری از مکانیزم های رمزنگاری، امنیت را برقرار خواهد نمود.
 • Windows Server: با استفاده از این گزینه و بهره گیری از WMI می توان ویندوز های سرور در سطح شبکه را نظارت نمود.
 • Windows & Unix/Linux Servers – Agent: با انتخاب این گزینه یک Agent به واسطه Solarwinds بر روی دستگاه مورد نظر نصب و اطلاعات از طریق Agent به Solarwinds ارسال خواهد گردید. از این گزینه جهت نظارت بر روی تجهیزات ویندوزی می توان بهره برد.
 • VMware, Hyper-v or Nutanix entities: با استفاده از این گزینه می توان پلتفرم های مجازی از جمله VMware ، Hyper-V و Nutanix را به Solarwinds اضافه نمود.

 

در این سناریو از گزینه Most Devices – SNMP and ICMP استفاده نموده و تنظیمات مطابق تصویر زیر انجام گرفته است.

متد SNMP

 

پس از مقدار دهی موارد با کلیک بر روی TEST می توان از صحت تنظیمات انجام گرفته اطمینان حاصل نمود.

تست

 

پس از انجام test بر روی Next کلیک می نماییم. در پنجره بعدی منابع تجهیز مورد نظر نمایش داده خواهد شد. در این قسمت تمام اطلاعاتی که از سوئیچ مد نظر قابل جمع آوری می باشد، قابل مشاهده است. مواردی از جمله : Hardware Health، CPU & Memory، Interfaces و … . در این قسمت موارد مورد نیاز قابل انتخاب می باشد. به عنوان مثال می توان اینترفیس های غیر فعال سوئیچ را از حالت انتخاب خارج نمود.

منابع

 

 

پس از انتخاب منابع تجهیز بر روی Next کلیک می نماییم. در پنجره بعدی تنظیمات تایمر Polling قابل مشاهده می باشد که بسته به نوع نیاز می توان این مقادیر را تغییر داد. در قسمت Category می توان نوع تجهیز را مشخص نمود همچنین در قسمت Custom Properties نیز می توان محل و اطلاعات اضافه در خصوص دستگاه را اضافه نمود. که این اطلاعات بعد در مباحث فیلتر و گزارش ها بسیار کاربردی خواهد بود.

تنظیمات

 

در قسمت پایین تر یک قالب پیش فرض جهت حالت های هشدار و بحرانی مشخص شده است. در این قسمت CPU Load، Memory Usage، Response Time و Percent Packet Loss وجود دارد که آستانه آن ها به صورت پیش فرض مشخص شده است. چنانچه قصد داریم تنظیمات دیگری را به این قسمت اعمال نماییم از گزینه Override Orion General Thresholds استفاده می نماییم.

تنظیمات Threshold

در نهایت با کلیک بر روی گزینه OK, ADD NODE تجهیز مورد نظر به Solarwinds افزوده خواهد گردید.

افزودن

 

پس از پایان مراحل فوق مشاهده می نماییم که دسته بندی جدیدی با نام Cisco اضافه شده و اطلاعات تجهیز مورد نظر نمایش داده خواهد شد. جهت دریافت اطلاعات دقیق تر می بایست بر روی تجهیز مورد نظر کلیک نماییم تا اطلاعات کامل دستگاه در دسترس قرار گیرد.

اطلاعات

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare