Mohammadreza Soleimani 340 روز پیش verl
بازدید 644 بدون دیدگاه

Stub routing در پروتکل مسیریابی EIGRP

Stub routing در پروتکل مسیریابی EIGRP، هنگامی که در EIGRP یک مسیر از دسترس خارج می گردد، پروتکل مسیریابی EIGRP وارد حالت Active Query خواهد شد و شروع به جستجو مجدد برای مسیر مورد نظر می نماید و در سناریو های WAN Site و Remote Site وجود این Query ها منطقی نمی باشد و به همین دلیل می توان با بهره گیری از Stub routing در پروتکل مسیریابی EIGRP از این Query ها جلوگیری به عمل آورد. در ابتدا به مروری بر پروتکل مسیریابی EIGRP خواهیم پرداخت.

 

Stub routing در پروتکل مسیریابی EIGRP

فهرست مطالب

 1. مروری بر EIGRP
 2. مکانیزم عملکرد Stub Routing
 3. پیاده سازی Stub Routing

 

مروری بر EIGRP

EIGRP ( Enhanced Interior Gateway Routing Protocol ) یک پروتکل مسیریابی بردار فاصله ( Distance Vector ) است که بر اساس اصول پروتکل مسیریابی IGP می باشد. ویژگی منحصر به فرد این پروتکل توان عملیاتی بالا و سرعت در نرخ همگرایی می باشد.

 

EIGRP از از معیارهایی مانند پهنای باند، Load و تأخیرها برای محاسبه کوتاه ترین مسیر بهینه شبکه استفاده می نماید. این پروتکل از نظر تکنولوژیکی از مسیریابی مبتنی بر بردار فاصله پیشرفته تری استفاده می نماید. جهت تبادل اطلاعات با استفاده از EIGRP ابتدا روترها باید با  EIGRP  همسایه شوند، سپس EIGRP از آدرس چند پخشی ( Multicast ) برای به اشتراک گذاری اطلاعات استفاده می نماید.

 

منطق زیرساختی EIGRP مبتنی بر مفهوم یک سیستم خودمختار ( autonomous ) است. در چنین شرایطی روتر های همسایه با شماره سیستم یکسانی پیکربندی می گردند. EIGRP یک پروتکل مسیریابی پویا است که برای اتصال شبکه های مختلف بین روتر ها پیکربندی می گردد. EIGRP جهت ارسال اطلاعات به روتر های همسایه تنها به روز رسانی ها را ارسال می نماید که این مکانیزم تاثیر بسیار مثبتی در حجم پردازش روتر ها خواهد داشت و همچنین نرخ ارسال اطلاعات را پایین تر خواهد آورد.

 

EIGRP یک پروتکل ترکیبی است که از مسیریابی بدون کلاس ( Classless ) و همچنین خلاصه سازی خودکار و دستی ( summarization ) در اینترفیسی که در EIGRP فعال است، پشتیبانی می نماید. احراز هویت در EIGRP با استفاده از MD5 انجام می گیرد و حداکثر Hop-count تعداد 255 روتر می باشد. همچنین امکان استفاده از مکانیزم تقسیم بار برابر ( equal load-balance ) و تقسیم بار نا برابر ( unequal load-balance ) در EIGRP فراهم می باشد. جهت مطالعه مطالب تکمیلی در خصوص پروتکل مسیریابی EIGRP مقاله (راه اندازی EIGRP در روتر سیسکو) در دسترس می باشد.

 

مکانیزم عملکرد Stub Routing

جهت آشنایی با مکانیزم عملکرد Stub Routing توپولوژی زیر را در نظر می گیریم.

توپولوژی

فرض کنیم روتر های R1، R2، R3 و R4 در شعبه مرکزی سازمان قرار دارند و به طور مثال روتر R8 در Remote site و شعبه دیگری قرار دارد. ممکن است در شعبه مرکزی هزاران مسیر (Route) وجود داشته باشد و به واسطه پروتکل مسیریابی EIGRP این مسیر ها در شبکه منتشر (advertise) شده باشد. چنانچه R1 یکی از مسیرهای خودش را از دست بدهد، شروع به سوال از روتر های دیگر جهت دستیابی به مسیر از دست رفته می نماید. در این توپولوژی R1 این Query را به سمت R2 و R3 ارسال می نماید و آنها نیز آن Query را به همسایه های خود ارسال می نمایند و Query های بسیاری در سطح شبکه منتشر می گردد. در چنین حالتی روتر R8 که در Remote site قرار دارد هیچ اطلاعی از مسیر از دست رفته ندارد و نیازی نیست که Query به سمت این روتر ارسال گردد. در حالت عادی می توان مسیرهای درون EIGRP و وضعیت آن ها را با دستور زیر برای یک شبکه خاص مشاهده نمود.

 


R1#show ip eigrp topology 10.0.12.0/24

 

چنانچه وضعیت Route در حالت Passive باشد یعنی مسیر به درستی در جدول توپولوژی قرار دارد. در حالت پیش فرض چنانچه این مسیر در روتر R1 از دسترس خارج شود بلافاصله روتر R1 شروع به ارسال Query به همسایه ها می نماید و در نهایت این Query به تمام روتر های شبکه خواهد رسید. برای مشاهده این Query در روتر R8 می توانیم دستور زیر را اعمال نماییم .


R8#debug eigrp packets query

 

حال جهت تست دریافت Query بر روی R8 کافی است یکی از اینترفیس ها بر روی روتر R1 را Shutdown نماییم. و اکنون در R8 می توان log مربوط به دریافت Query را مشاهده نمود.

لاگ Query

 

پیاده سازی Stub Routing

قابلیت Stub Routing در سناریو های Hub and Spoke بسیار کاربردی می باشد. در این توپولوژی قصد داریم تا شعبه فرعی (روتر R8) Query های مورد نظر را دریافت نکند. در چنین شرایطی در روتر های Spoke یا روتر های Remote Site (روتر R8) قابلیت Stub را اجرا می نماییم تا Query های مسیر های از دست رفته به این روتر ها ارسال نگردند و همچنین مسیر ها در حالت Active و منتظر پاسخ باقی نمانند و با سرعت بیشتری از جدول توپولوژی EIGRP حذف گردند.

 


R8(config)#router eigrp new
R8(config-router)#address-family ipv4 unicast autonomous-system 4
R8(config-router-af)#eigrp stub connected

 

در دستور فوق بعد از Stub از Connected استفاده نمودیم به این دلیل که روتر R8 بتواند شبکه های خود را منتشر نماید و فقط Query ها را دریافت نکند. چنانچه در روتر های همسایه R8 دستور show ip eigrp neighbors detail را اجرا نماییم در جدول همسایگی EIGRP روتر R8 را به صورت Stub نمایش خواهد داد.

 


R6#show ip eigrp neighbors detail

 

خروجی به صورت زیر خواهد بود:

جزئیات همسایگی

 

اکنون اگر مجدد یکی از اینترفیس ها بر روی روتر R1 را Shutdown نماییم Log ها در روتر R8 شامل Received query نخواهند بود و هیچ Query به سمت R8 ارسال نخواهد شد.

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare